Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.06.2020 12:09 (Üye) Soru : Merhabalar 1 E defter göndermeden önce 120 ve 320 hesapların ay içinde ters bakiye vermesi sıkıntı yaratırmı 3 aylık vergi dönemlerinde ters olan bakiyeler virmanlanıyor. 2 Aynı şekilde Kur değerleme işlemleride 3 aylık olarak yapılıyor fakat örnek şubat sonu banka hesabı döviz bakiyesi 0 iken tl olarak 350 tl alacaklı oluyor bu şekilde kalabilirmi yoksa her ay için mi kur değerleme yapmamız gerekiyor. Son olarak geçici vergi dönemlerindeki geçici vergi kayıtları Satılan malın maliyeti kaydı vs silinip mi e defteri göndereceğiz? yoksa kayıtlar kalacak ve her dönem birbirinden bağımsız mı olacak? Kolay Gelsin.

Cevap : 1-TDHP kurallarına göre kayıt yapılması halinde 120 ve 320 hesaplar ters bakiye vermemesi gerekir. 2- Kur değerlemeleri 3 ayda bir yapılabilir. 600 lü hesaplarda bakiye kalmaz.Kayıtlar her dönem ayrı ayrı değerlendirilir.Kayıt silinmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.