Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.06.2020 07:49 (Üye) Soru : Merhaba, Bir şahıs Gerçek Gelir vergi mükellefiyeti açmak istiyor. Ve şahsın üstüne olan bir binek otomobili işyerin de ki faaliyetinde kullanmak istiyor. Bu şahıs mükellefiyet tesisi yapsa bu aracını gider pusulası keserek kayıtlarına alsa vergi dairesine dilekçe vererek bildirimde bulunsa. Bu durumda gider pusulasında ki tutara amortisman ayırması mümkün olur mu ? Bu Şekilde bir sorum oldu. Gider pusulasına gerek yok. .Aracı işte kullanacağınızı Vd dilekçe ile bildirmeniz yeterlidir.Aracın amortisman ayırmak için aracın trafiğe çıkış tarihine göre olur.2015 model den öncesi için amortisman ayrılmaz.(Faydalı ömür kıstası) Binek otolardan 5 yıl amortisman ayrılır. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Böyle bir cevap geldi sizden anlayamadığım konu şahıs aracı 2019 yılında aldı ise 2019 kıst dönemine amortisman ayırmadan 2020-2021-2022-2023 yıllarına aracı satın aldığı noter satış belgesinde yazılı olan satış tutarına göre amortisman ayırabilir miyim?

Cevap : Ayırabilir.ancak daha öncede belirtildiği gibi aracın model yılı için 5 yıllık hesabı yapacaksınız.Araç 2019 dada alınsa model kıstası ugulanır.Aracın modelinden itibaren 5 yıl amortisman ayrılır.her el değiştirmede 5 yıllık süre başlamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.