Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.06.2020 11:11 (Üye) Soru : Merhabalar. Mali Müşavirlik ofisim bulunmaktadır ve kiracı olarak gözükmekteyim ve stopaj ödemekteyim. Ofisim bölmelerle ayrılmış 3 odalı şeklindedir. Arkadaşım İthalat-İhracat yapacak bir Ltd.Şti kurmak istiyor. 1-Kiracı olarak bulunduğum yerin bir odasını kiraya verebilirmiyim. Mesleki veya Vergi açısından bir sıkıntı oluştururmu. 2-Kiraya verebilir isem tahsil edeceğim kira bedeli için Kdv'li şeklinde E-SMM kesebilirmiyim. 3-Kiralayan kişi Stopaj kesintisi yapmasına gerek varmı.Stopaj kesintisi yapar ise hangi kişi ile kira kontratı ve kesinti olması gerekir.

Cevap : 1-3 odaya aynı kapıdan giriliyor ise kiraya verilmez . 2-3-Buna rağmen kiraya verirseniz Elde edeceğiniz kira geliri GMSİ olur kiracı yapacağınız kira konratındaki brüt tutardan GV stopajı yapar.Bankaya yatırır. KDV hesaplanmaz.Sizde GMSİ olarak GVK 86 .maddedeki koşullara göre kira gelirini yıllık beyana dahil edersiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.