Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.06.2020 13:31 (Üye) Soru : diş hekimi mükellefi kredi kartı satışları için yazarkasa pos kullanmaktadır .e smmm ye başvurduk mükellef e smmm kesip yazarkasa pos kulanacak mı yoksa kullanmayıp sadece e smmm mi kesecek yada hem yazarkasa pos kesmeye devam edip aynı tutara e smmm mi düzenleyecek iyi çalışmalar

Cevap : Hekim pos cihazı kullanan Serbest Meslek Erbaplarının e-SMM uygulamasına geçtikten sonra hekim pos cihazından ürettikleri belgeler e-SMM yerine geçemeyecek. Bunun yerine bu tip mükellefler isterlerse(zorunlu değiller) EFT-POS özellikli YN ÖKC aldıkları takdirde buradan düzenlenecek ÖKC Bilgi Fişi (e-SMM Bilgi Fişi) ’nde yer alan banka işlem bilgilerine e-Serbest Meslek Makbuzu üzerinde yer verilmesi ve ÖKC bilgi fişinin de müşteriye verilmesi koşuluyla EFT-POS özellikli YN ÖKC’den düzenlenen bilgi fişi e-Serbest Meslek Makbuzunun kağıt çıktısı yerine geçebilecek. Bu durumda mükellefler daha sonradan bilgi fişine bağlı olarak e-SMM düzenlemek zorundadırlar. Daha önceden hekim pos kullanan mükellefler EFT-POS özellikli YN ÖKC almadıkları veya kullanmadıkları takdirde elektronik ortamda düzenledikleri ve elektronik sertifika ile imzaladıkları e-SMM’yi muhatabının talebi çerçevesinde ıslak imzalı kâğıt çıktısı verilerek ya da elektronik ortamda ileterek teslim etmeleri gerekmektedir. Hekimlerin kullandığı özel POS dışındaki normal pos ile tahsilat yapılıyor ise e-smm düzenlenmesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.