Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.06.2020 15:39 (Üye) Soru : Üstadım merhaba Bir firmam 1.7.2020 tarihinden itibaren e-irsaliyeye geçme zorunluluğu var. Müracaatlarını yapacağız. Fakat biz ürünlerimizi faturayla irsaliye yerine geçer ibaresi ile kaşe imzalı olarak yolluyoruz. Ayrı olarak irsaliye kesme zorunluluğu olacak mı?

Cevap : Merhaba; yasal yükümlülük kapsamındaysanız e-irsaliye uygulamasına geçmek zorundasınız faturanızı malın sevki sırasında aşağıdaki şekilde düzenliyorsanız ; e-Fatura uygulamasına kayıtlı mükelleflerin birbirlerine düzenledikleri e-Faturada, düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde e-Faturanm kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Söz konusu kâğıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer.” ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur. Ancak bu imkândan yararlanabilmek için e-Faturanın malın teslimi anında düzenlenmesi gerekir. bu durumda tekrar e-irsaliye düzenlenmesine gerek yoktur iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.