Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.07.2020 10:24 (Üye) Soru : Merhaba sayın danışman 1.e fatura ve e arşif faturalarda irsaliye yerine geçer ibaresi olması sevk irsaliyesi yerine geçmesi için yeterlimidir. 2.internetten perakende satışlar için sevk irsaliyesi zorunlu mudur. 3.internet satışlarında faturayı elektronik iletmek zorunlu mudur.

Cevap : Merhaba; İrsaliye yerine geçer ibaresi yalnzca aşağıdaki durumda uygulanı; "e-Fatura uygulamasına kayıtlı mükelleflerin birbirlerine düzenledikleri e-Faturada, düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde e-Faturanm kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Söz konusu kâğıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer.” ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur. Ancak bu imkândan yararlanabilmek için e-Faturanm malın teslimi anında düzenlenmesi gerekir." e-irsaliye mükellefi e-irsaliye düzenlemelidir internet satışları için e-arşiv uygulamasının kriterlerinn biri de; "internet satış yapan ve 2018 yılında 5 milyon TL ve üzerinde hasılat elde edenlerin 1/1/2020 tarihinden itibaren e-arşiv yükümlülüğü başlar" ifadesine göre; bu kapsamda kalıyorsa mükellefiniz e-arşiv fatura düzenlemelidir iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.