Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.06.2020 14:57 (Üye) Soru : Sayın üstadım, Bilgisayar program yazılımı ve kurulumu yapan bir firmamız için,yaz döneminde çalışacak meslek lisesi öğrencisini stajyer olarak işe almak istiyoruz.(firmalara gidip cihazları monte edicek.)Okul yaz dönemi olduğu için sigorta yapamayacağını söylemiş.Biz bu öğrenciyi stajyer olarak işe alabilir miyiz?yoksa normal işçi olarak mı alıcaz?Öğrenci 17 yaşında.Sigortalılık işlemleri ile ilgili nasıl bir prosedür izlemeliyim?Aileden özel izin gerekir mi? Teşekkürler...

Cevap : Bu işçiler normal çalışanlar statüsünde olup 4a sigortalısı olarak bildirilmeleri gerekmektedir. ş Kanunu’nun 71. maddesinde, çalıştırma yaşı ve çocukları çalıştırma yasağı düzenlenerek, 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaklanmıştır. Ancak, 14 yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabileceklerdir. Okula devam eden çocukların eğitim dönemindeki çalışma süreleri, eğitim saatleri dışında olmak üzere, en fazla günde iki saat ve haftada on saat olabilecektir. Okulun kapalı olduğu dönemlerde çalışma süreleri günde yedi ve haftada otuzbeş saati aşamayacaktır. Bir çıraklık okuluna veya meslek lisesine devam etmeyen çocukların çalıştıkları işyerlerinde normal sigortalı olarak Sosyal Sigortalar Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, çalışma yasağı bulunan işçinin yasağa rağmen çalıştırılmış olması halinde, işçi sayılarak Sosyal Sigorta yasalarının işçilere tanıdığı haklardan istifade ettirilmesi gerekmektedir. Küçük işçiler de sigortalı yapılacak ve kendilerine yaşlarına uygun asgari ücret ödenecek ve iş sözleşmelerinde ve ibranamelerinde kanuni velilerinin de imzası bulunacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.