Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.06.2020 19:06 (Üye) Soru : Sayın Yetkili Mükellefim Türkiye’de metal sektöründe faaliyet göstermektedir. Sadece yurtdışı pazarına hizmet verecek bir alış – veriş sitesi kuracak. .Aşağıdaki şekillerde ticaret yapmak istiyoruz . 1- Türkiye’den alıp internet sitesinde satışa sunulacak . Örneğin site üzerinden Fransa ‘ daki müşteri siparişini oluşturup ödemesini yaptıktan sonra ürün müşteriye kargo ile gönderilecek - Türkiye’ de kdv li alınan ürün Fransa’ya internet üzerinden pazarlandığında ve gönderildiğinde fatura üzerinde kdv hesaplanacak mı? Yoksa ihracat gibi değerlendirilecek kdv iadesi mi alacağız. - Bu tarz bir e-ticaretin kurumlar vergisi açısından özellik arz eden bir durum u varmıdır ? 2- Yurtdışından alıp ( stok tutup ) başka ülkelere pazarlamak. Örneğin ürünü Almanya’dan Belçika’ ya ithal edeceğiz. Yine site üzerinden Belçika’ danda diğer ülkelere satışı olacak . - Belçika’ da stok tutup diğer ülkelere e – ticaret olacağından firmamız Belçikada temsilcilik açması gerekir mi ? - Ürün Belçika’ dan diğer ülkelere gideceği için kdv ve kurumlar vergisi karşısındaki durumumuz nedir ? 3-Dropshipping usulü stoksuz e-ticaret. Ürün sitede yayınlanacak . Almanyadaki müşteri site üzerinden siparişi verecek, ürün Çin’ den Almanya’ ya gönderilecek . - Bu durumda faturalaşma nasıl olacak ? - Faturalarda kdv hesaplanacak mı ? - Kurumlar vergisi açısından özellik arz eden bir durum varmı? Teşekkürler

Cevap : GÇB düzenlemeden yapılan satışlarda KDV hesaplanır. Kurumlar vergisi yönünden özellikli bir durum olmaz.Yurt dışından alınıp yurt dışına satılan işlem Transit ticarettir.Düzenlenecek Faturada KDV hesaplanmaz.Bu satış KDV beyannamesinde yer almaz.Yurt dışında mal stoklamak için şube veya temsilcilik açılması halinde ticaret siciline tescil ettirilir.VD ne bilgi verilir. Dropshipping usulünün işleyişi hukuki durumu hakkında bilgi sahibi değiliz. Konu hakkında vergi uygulamaları açısından sorun yaşanmaması için GİB den özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.