Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.06.2020 12:41 (Üye) Soru : Sayın Danışman benim sorum e arşiv fatura ile ilgili. Bugün bir firmamdan gelen bilgiye göre Mayıs 2020 döneminde mükellefim olan firmama 44.000 TL kesilmesi gereken fatura yanlışlıkla 44.000.000 Tl olarak düzenlenmiş ve iiptal edilmesi için gereken sürede aşıldığı için iptal edilememktedir. KDV olarak çok büyük bir rakam da ortaya çıkmakta olup düzenleyen firmanın beyan etmemesi benim mükellefim olan firmanın da indirim konusu yapmadan nasıl bir çözüm olabilir bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Yoksa öbür türlü sadece iade faturası düzenleyerek çözmeye çalışırsak düzenleyen firmaya 7.920.000 TL KDV yükü doğmaktadır. Şİmdiden teşekkürler.

Cevap : Yanlış düzenlenen fatura her iki tarafca kayıtlara alınmayacak. İade faturası kesilmez. Normal tutarlı fatura düzenlenecek. İleride yapılacak vergi incelemesinde sorun yaşanmaması için Yanlış düzenlenen faturanın çıktısı alınır ve saklanır.Bu bir resmi görüş değildir.Yorumdur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.