Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.06.2020 09:43 (Üye) Soru : Uzun süre sermaye şirketlerinde bağımlı meslek mensubu olarak çalıştıktan sonra bu yıl başı itibari ile Büro Faaliyetine başladım. Mükelleflerim arasında İşletme Hesabı Esasına göre defter tutanlar da var. Defter Beyan Sisteminden tutulan işletme defteri yanı sıra, "stok defteri" veya "envanter takip listeleri" tutmak zorunlu olarak gözükse de sanki pek tutulmuyor izlenimi sezinledim. Sizden öğrenmek istediğim, "stok defteri" veya "envanter takip listeleri" tutulması zorunlu mu ve zorunlu olduğu halde tutulmazsa hangi yaptırımlarla karşılaşılabilir? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla,

Cevap : Ticari defterlerin tanımı TTK da yer almakla birlikte defterlerin tutulmalarına ilişkin düzenlemeler Maliye tarafından ilan edilmektedir, uygulama olarakta konunun içinde olmadığımdan doğru bilgilerin alınması bakımından mali başlıklar bölümünden sormanız halinde deneyimli meslek mensubu arkadaşlarımız bilgilendirme yapacaklardır. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.