Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.06.2020 18:02 (Üye) Soru : Sayın üstadım Haftanın 3 günü çalışıcak personel hafta tatiline hak kazanır mı?Genç ve çocuk işçilerde de uygulama aynı mıdır?Gün hesaplaması nasıl yapılır.? Teşekkürler..

Cevap : 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 46. Maddesi “Hafta tatili ücreti” başlığını taşımaktadır. Çalışma yaşamına ilişkin düzenlemeler gereği, çalışanların haftanın 6 iş günü çalışmış olmaları durumunda, 24 saat kesintisiz dinlenmelerinin sağlanması esastır. Hafta tatiline hak kazanan işçinin çalışmadığı güne ilişkin ücreti, işverenler tarafından kendilerine herhangi bir çalışma karşılığı olmaksızın ödenmektedir. Genç ve çocuk işçilerin çalışma saatleri, ilköğretim eğitimini tamamlamış ve eğitimine örgün olarak devam etmeyen çocuk işçiler için günde yedi, haftada otuz beş saati aşamaz. • Kültür, sanat ve reklam faaliyetlerinde çalışan çocuklar için çalışma süreleri günde beş ve haftada otuz saati aşamaz. • On beş yaşını tamamlamış çocuk işçiler en fazla günde sekiz, haftada kırk saat çalıştırılabilir. • Genç ve çocuk işçilerin gece saatlerinde sanayi işlerinde çalıştırılması yasaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.