Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.06.2020 18:49 (Üye) Soru : Kişi 2015 yılında SGK'dan emeklilik için müracaat ediyor. Günlerin eksik olduğu işverenin eksik gösterdiği tespit edilip mahkeme açılıyor. Mahkeme şu an sonuçlanmış durumda ve gün sayısı 6400 gün ve bu haliyle emekliliği hak etmiş bulunuyor. Fakat, mahkeme süresince kişi kendi adına işyeri açıyor. Şu an mahkeme sonucuna göre SGK'ya emeklilik için müracaat ettiğinde bağkur borcunu ödemeden emekli olamazsın deniliyor. Bağ-Kur lu olmadan gün sayısı dolduguna göre kişinin bağkur borcunu ödemesi gerekir mi? Teşekkür ederim, kolay gelsin

Cevap : Bağkur borç sildirme hakkından faydalanmak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bağkur borç sildirme kapsamında borcunu sildirebilmek için kişinin borç süresi iki seneden fazla olmalıdır. Yani borçlu olma süresi 2 yıldan az olanlar Bağkur borç sildirme işleminden faydalanamaz. Bağkur borç sildirme hakkına sahip olan kişileri şöyle sıralayabiliriz: 12 aydan daha fazla prim borcuna sahip olan Bağkurlular. Sanatkârlar. Esnaflar. Tarım Bağkurlu olan kişiler. Önceden Bağkur prim borcu yapılandırması yapmış olanlar. Yapılandırma iptali yapmış olan Bağkur’lular Bağkur borç sildirme işleminden faydalanabilir. Bağkur borç sildirmeye başvurmak için bulunduğunuz yerdeki kurumlara dilekçe ile talep başvurusunda bulunmalısınız. Bundan sonra incelemeler sonucunda yapılandırma işleminiz sonuçlanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.