Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.06.2020 16:27 (Üye) Soru : Sayın Danışman, toptan kumaş ticareti ile iştigal eden şahıs bilanço firmamız ayrıca arsa, konut ve işyeri gibi gayrimenkullerin ticaretinide yapmakta olup firma sahibinin henüz taşınmaz ticareti yetki belgesi bulunmamaktadır. Firmamızca satılmak üzere alınan arsa, ticari mallarda takip edilmekte iken müteahhite kat karşılığı olarak verilecektir. Müteahhite yapılacak olan arsa tesliminde KDV Matrahı nasıl tespit edilmelidir ve özel matrah uygulamasından faydalanabilir miyiz. Cevabınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Özel matrah uygulaması vergi mükellefi olmayanlardan alınan Gayrimenkuller içindir.KDV matrahı Defter değerinden düşük olmamak üzere emsal bedelden KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.