Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.06.2020 18:58 (Üye) Soru : Merhaba, 2020/05 döneminde ilk defa kısa çalışma ödeneğinden faydalanacak bir mükellefim var. Ancak faaliyet tamamen durdurulmadı. 20 gün çalışma var 10 gün çalışma yok. yanı kısmi süreli çalışma durumu söz konusu.Burada sormak istediğim faaliyeti tamamen durdurulan işyerlerinde ödenekten ilk faydalanılan ayda 7 günlük yarım ücret uygulaması vardı. Burada faaliyet tamamen durdurulmadığı için 7 günlük yarım ücret uygulanacak mı uygulanmayacak mı? Bu konuda bilgi almak istiyorum.

Cevap : 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.