Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.07.2020 15:54 (Üye) Soru : Merhaba ; Soru 1 Kırtasiye mükellefim hepsi burada sitesi üzerinden satış yapıyor kendine ait web sitesi yok hepsi burada sitesi komisyon faturası kesiyor bu mükellefin 1 temmuz itibari ile e fatura ve e defter durumu nasıl olacaktır.SORU :2 Mükellef Kendi web sitesi üzerinden satış yapıyor ancak cirosu 5 milyon altıdır bu durumda E FATURA ve E defter durumu nasıl olacaktır.Teşekkür ederim.

Cevap : Merhaba; 1. Mükellefiniziniz başka yükümlülükleri yoksa, sadece satışlarında aracı olarak kullandığı kurum e-uygulamalara dahil olur 2. internet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2015 ve müteakip hesap dönemlerinde brüt satışhasılatları 5 Milyon TL ve üzerinde olan mükellefler, ilgili hesap dönemine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verileceği tarihi takip eden hesap döneminin başına kadar. internet satış yapan ve 2018 yılında 5 milyon TL ve üzerinde hasılat elde edenlerin 1/1/2020 tarihinden itibaren dahil olurlar iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.