Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.06.2020 18:10 (Üye) Soru : nisan mayıs ve haziran aylarında 4 sigortalı çalışanı olan şirket 22.06.2020 tarihinde tasfiyeye giriş kararı alıyor çalışanlardan 1 tanesi ücretsiz izinden diğeri kişi K.Ç.Ö faydalanıyor diğer 2 kişi çalışıyor haziran sonu itibari ile bu 4 kişiye firmayı tasfiye girdiğini ve işten çıkaracağımızı bildirdik 22.06.2020 K.Ç.Ö son bulan personeli temmuz ayının 17.07.2020 tarihinde son bulacak ücretsiz izin parası alan ve diğer personelleri işten çıkarabilirmiyiz çıkarırsak hangi kodu kullanabiliriz.

Cevap : Bir şirketin tasfiyesi sebebiyle işyerinin kapatılması durumunda, işçilerin toplu olarak işten çıkarılması söz konusu olacağından 4857 sayılı İş Kanunu’nun (“Kanun”) 29. maddesi uyarınca Şirketiniz tarafından bir dilekçe ile 1) İlgili SGK Bölge Müdürlüğüne ve 2) Türkiye İş Kurumuna işçilerinin sözleşmelerinin neden feshedildiğini en az 30 gün önceden bildirilmesi ve durumun aynı süre içinde işyerinde ilan edilmesi gerekmektedir. Ayrıca dilekçede iş sözleşmesi feshedilen bütün işçilerin isimlerine yer verilmesi gerekmektedir. Kanun gereği, 30 günlük bildirim süresine riayet etmeniz önem arz etmektedir.18 kod işin sonlanması ile bildiriebilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.