Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.06.2020 11:02 (Üye) Soru : Sayın Danışmanımız, Ticari taksicilik (Yolcu binek araçla taşıma/sarı taksi) işi ile iştigal eden mükellef bir sarı taksisini ve plakasını noterde sattı.1-Öncelikle taşıt satışı için %18 mi uygulanacak. 2-Plaka satışı için %18 mi Kdv uygulanacak.Evet araç binek ama ticari maksatla çalıştırıldığı için satışında da %18 KDV olmalı diyorum.Öte yandan plaka satışı için KDV istisnası muafiyeti vs. var mıdır? Acil cevaplarsanız çok memnun olurum.Teşekkürler sayın üstadım..

Cevap : GV gerçek usulde vergilendirilen Ticari taksi ve plakasının satışı için düzenlenecek Faturada % 18 KDV hesaplanır. Mükellef basit usule tabi mükelleflerce yapılan plaka satışı ve araç satışı işlemi KDV Kanununun 17/4-a maddesi kapsamında KDV'den istisnadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.