Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.06.2020 11:39 (Üye) Soru : Soru: "Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Kanunları KDV ve ÖTV Grup Müdürlüğünün Sayı: 84974990-130[KDV4-H-1-2018/48]-E.77067 08.03.2019 Konu: Ticari Plakaların Elden Çıkarılmasından Doğan Kazançların Vergisel Açıdan Değerlendirilmesi İlgi : 04/05/2018 tarihli özelgesinde özetle Bu hüküm ve açıklamalara göre, 28.09.2001 tarihinden itibaren "Şehir içi, banliyö ve kırsal alanlarda kara yolu ile personel, öğrenci vb. grup taşımacılığı" faaliyetinden dolayı gerçek usulde ticari kazanç mükellefi olmanız nedeniyle, söz konusu plaka devir işleminden elde edilen gelirin ticari kazancınıza dahil edilerek vergilendirilmesi gerekmekte olup, Kanunun mükerrer 80 inci maddesinde belirtilen değer artış kazancı istisnasından yararlanmanız mümkün bulunmamaktadır." Plaka satışı yapıldı.Bunun karının vergiden muaf olduğunu söylüyor mükellef.Siz ne dersiniz üstad.Teşekkürler. Cevap:Sayın, Sorunuz KDV yönünden olduğu için KDV mevzuatına göre yanıt verildir. Bu özelgenin sizin sorunuz ile ilgisi yok. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Sayın üstadım önceki sorudan bağımsız olarak sordum.Kdv ile ilgili değil. Elde edilen karın verginin konusu olup olmadığı ile ilgili.

Cevap : /104 sayılı Kanun ile yapılan değişikliğe göre ; 06.04.2018 tarihinden itibaren Taksi, dolmuş, minibüs ve umum servis araçlarına ait ticari plakaların elden çıkarılmasından doğan kazançların tamamı vergileme dışında bırakılmıştır. Değer artış kazancı hesaplanmayacaktır. Satış bedeli üzerinden Binde 30 (% 3) harç alınacaktır.ödenen bu harç nihai vergi olacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.