Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.06.2020 12:53 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Üstad, Otomotiv kimyasalları ithal ediyoruz. Ürünler sıvı şekilde olduğu için metal şişelerde bazıları plastik şişelerde (birincil ambalaj) ve ayrıca şişelerde karton kolilerde (ikincil ambalaj) ve tahta paletlerin üzerinde ithal ediliyor. Satarken de müşteri kaç tane istiyorsa ona göre karton kolilere konularak satılıyor. 1- Gekap ı ithal ettiğimiz ürünler üzerinden mi hesaplayacağız. Birincil ambalajları hesaplayacak mıyız? 2- Yoksa sadece satarken sattığımız ürünler üzerinden mi hesaplayacağız. Yada sadece satarken kullandığımız karton koliler için mi hesaplayacağız. Ne şekilde olacak? çok karışık bir konu olduğu için biraz açıklık getirirseniz çok memnun olacağım. Teşekkürler

Cevap : Bahsettiğiniz konular için yayımlanan genelgeden anladığımız kadarı ile İthalatta Birincil ambalajdan GEKAP hesaplanması gerektiği görüşündeyiz .Ayrıca satışlar için kullandığınız Koliler içinde gekap hesaplaması yapılması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.