Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.06.2020 14:58 (Üye) Soru : 1+1 koltuklu, şoför ve öndeki yolcunun arkasındaki kısımda emniyet kemerleri veya emniyet kemeri montajı için tertibat, koltuk ve emniyet ekipmanı montajı için sabit tertibat, kargo kısmında araçların yolcu bölümlerinde bulunan konfor özellikleri ve iç döşemeleri (yer kaplamaları, havalandırma, iç aydınlatma, küllükler) bulunmayan (iki yan panel boyunca arka camları bulunan veya bulunmayan), şoför ve öndeki yolcuların bölümü ile insan veya eşya taşınması için kullanılan arka bölüm arasında sabit bir panel veya bariyer bulunan kapalı kasa motorlu taşıtlar” İŞYERİMİZDE KULLANMAK ÜZERE BU ÖZELLİKTE BİR ARAÇ SATIN ALDIK, SATARKEN KDV ORANI %1 Mİ %18 Mİ? ARACI KULLANIM AMACIMIZ KOMBİ TAMİRİNE GİTTİMİZDE ÇALIŞANLARIMIZIN KULLANMASI, NOTER SATIŞINDA PANEL VAN KAMYONET OLARAK YAZIYOR, KULLANIM AMACIMIZA HUSUSİ OLARAK YAZDIRILMIŞ. GTİP 87.03 HUSUSİ YAZAN ARACI, İŞYERİMİZİN AKTİFİNE KAYIT EDEBİLİRMİYİZ. İYİ GÜNLER DİLERİM

Cevap : 1+1, 1+3, 1+4 veya 1+7 koltuklu, şoför ve öndeki yolcunun arkasındaki kısımda emniyet kemerleri veya emniyet kemeri montajı için tertibat, koltuk ve emniyet ekipmanı montajı için sabit tertibat, aracın iç kısmının her tarafında, araçların yolcu bölümlerinde yer alan konfor özellikleri ve iç döşemeleri (örn. yer kaplamaları, havalandırma, iç aydınlatma, küllükler), iki yan panel boyunca arka camları bulunan (en arkada yük bölümünün sağ ve sol taraflarında cam bulunsun bulunmasın); şoför ve öndeki yolcuların bölümü ile insan veya eşya taşınması için kullanılan arka bölüm arasında sabit bir panel veya bariyer bulunmayan kapalı kasa motorlu taşıtlar 87.03 pozisyonunda yer almakta olup, binek otomobiller bu kapsamda değerlendirilmektedir. AKTİFE KAYIT YAPABİLİRSİNİZ. SATIŞ İÇİN DÜZENLEYECEĞİNİZ FATURADA % 1 KDV HESAPLANIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.