Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.06.2020 10:29 (Üye) Soru : Ltd sirket musterimin karsiliksiz ceklerden dolayi bir musterisine actigi alacak davasi devam etmektedir. Fakat musterim sirketini kapatmak istemektedir. Sirketini tasfiyeye sokar ve tasfiyeyi de tamamlayip tamamen kapatirsa alacak davasinin akibeti ne olur? Dava da tasfiye sonuclandi diye sona mi erer? Yoksa sirket kapandiktan daha sonraki zamanda dava sonuclanirsa sirketi yeniden ihya etme hakki var mi? Alacak davasi haklarini yitirmemesi icin bu konularda nasil bir yol izlemeliyiz?

Cevap : Dava devam ederken tasfiye sonu yapılmamalı, zira davanın tarafı olan tüzel kişilik ortadan kalkıyor, Mahkeme sicile bilgilendirme yapmıştır,ancak her ihtimale karşın alacaklı tarafın bu davanın olduğunu belgeleyerek ticaret siciline yazılı bilgi vermesi doğru olacağı kanaatindeyim. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.