Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.06.2020 09:54 (Üye) Soru : Merhabalar hocam Yük ve mal taşıma işi yapan bir müşterim var.Bu müşterimiz başka bir şirketin aktifinde kayıtlı araçlarla o şirket adına mal taşıyacak.Şirket maliyeden ötürü bu müşterimizi kendi bünyesinde sigortalı göstermek istiyor.Bu müşterimiz kendi firması üzerinden sözleşme yoluyla şoförlük hizmeti olarak fatura kesip hizmet vermesi mümkün mü yoksa illa o firmada sgk lı olarak çalışması mı gerekli.Kendi adına kayıtlı aracına da firmasında sgk lı olan personeli çıkıyor.

Cevap : Şoförlük hizmeti verecek olan kişinin bu hizmeti vereceği firmada sigortalı bildirilmesi gerekmektedir. Ya da şoför ile hizmeti alan kurum veya kuruluş arasında bir hizmet akdinin bulunmaması, iş süresince şoförün kurum yetkililerinin sevk, idare ve kontrolü altında çalışması durumunda “işgücü temin” hizmetleri kapsamında tevkifata tabi tutulacaktır. Tevkifatın, ücret bordrosu, muhasebe kayıtları, sigorta prim bildirgeleri vb. belge, kayıt ve beyanlardan tespit edilerek toplam hizmet bedelinden ayrıştırılabilmesi ve faturada da ayrıca gösterilmesi kaydıyla, yalnızca şoför bedeline ilişkin olarak ödenen bedele isabet eden KDV tutarı üzerinden yapılması mümkündür
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.