Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.06.2020 10:54 (Üye) Soru : Sayın Danışmanımız. Nisan-Mayıs -2020 aylarında Kısa çalışma ödeneği alan işyeri sektörü itibariyle haziran ayında da kapalı kaldı. Bu durumda; 1- Bu işyerindeki işçilerin son iki ayda sigortalıkları devam etmesine rağmen 60 gün prim ödemesi olmadığı için bu işçiler adına Haziran-2020 ayı içinde kısa çalışma ödeneği başvurusu yapılabilir mi? 2- Nisan mayıs aylarında kısa çalışma ödeneği alan işçiler için haziran -2020 ayında ücretsiz izin desteği başvurusu yapılabilir mi. Malum ücretsiz izin desteği şartlarından biri de KÇÖ'den faydalanmamak. Bu durumda önceki aylarda KÇÖ den faydalanmak ücretsiz izin desteğine engel teşkil eder mi? Buradaki faydalanmamak şartı ile aynı ay mı kasdedilmektedir. tTeşekkür ediyorum.

Cevap : 1. kısa çalışma ödeneği 30.06.2020 tarih iibariyle bu ödenekten yararlananlar için 30 gün daha uzatılmıştır. 2. Kısa çalışma ödeneği sonlananlar kalan süre için NÜD başvurusu yapabilmektedir..
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.