Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.06.2020 11:14 (Üye) Soru : İyi haftalar dilerim.65 yaşüstü çalışan personelin 1 haziran itibariyle yasağı kalktığı için işe gelme-, zorunuluğu nedir ?

Cevap : Daha önce genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımız arasında işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak diye genelge ile açıklanmış olup işlerinedevam etmeleri gerekmektedir. İşçinin çalışma istek ve arzusunu işveren ile karşılıklı görüşmeli ve yasada belirtilen nedenler ışığında ya işe devam etrmeli ya da işten ayrılmalıdır. Fesih yasağı devam eden işçi işten çıkarılamamakta eğer bu kişi de covid 19 nedeniyle çalışmamkta ise fiili çalışma olmadığından 10 kod ile eksik gün bildirimi yapılmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.