Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.06.2020 11:33 (Üye) Soru : 1) merhaba. aracılık ve sorumluluk sözleşmesini yapmanın bir süresi var mıdır. Mesela 2019 sonu meslek mensubu tarafından iptal edilmiş sözleşmesi olan mükellefe sözleşme girişi ne zaman yapılabilir? Süreler ile ilgili örnek vererek açıklama yapabilir misiniz. (29.06.2020 11:09) Aracılık ve sorumluluk sözleşmesi yapılmadan önce Türmob e-birlik üzerinden mesleki hizmet sözleşmesi yapılması gerekir.Aracılık ve sorumluluk sözleşmesi 30 gün içinde Gib İnternet VD sisteminden düzenlenerek kağıt çıktısı müşteriye imzalatılması gerekir. (VUK 340 Sayılı Gn.Tb.)Aracılık ve sorumluluk sözleşmesi yapılmadan beyanname verilemeyecektir.+6 ay sonra yapılmış olacak, eski meslek mensubu 2019 sonu iptal etmiş

Cevap : Sözleşme 6 ay sonra yapılırsa ve meslek mensubu verilmeyen beyannameleri pişmanlık hükümlerine göre verir ise VUK Mük.Md.227 de belirtilen sorumluluğu kabul etmiş olur.Eski meslek mensubunun iptal tarihinden itibaren 30 gün içinde sözleşmelerin yapılması gerekirdi.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.