Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.07.2020 11:18 (Üye) Soru : Merhaba, ithalat yaptığımız firmadan gelen Credit note için fatura düzenlemem gerekiyor. Daha önce bununla ilgili olarak efatura forumda verilen cevaplarda kağıt ortamında düzenlenip gönderilmelidir şeklinde dönüş yapılmış. Lakin firmamız hem e-fatura hem e-arşiv fatura kullanıyor, kağıt fatura kullanmıyoruz. Bu durumda ne yapmamız gerekir. Tşk.

Cevap : Merhaba; "credit note" uluslararası ticaret yapan şirketlerce ticarette öngörülmeyecek şekilde ortaya çıkan maliyete ilişkin unsurları karşılıklı olarak dengelemek amacıyla kullanılanılır. Genellikle firmalar tarafından fiyat farklılıklarına ilişkin birer düzeltme aracı olarak kullanıldığı gibi, satıcı tarafından alıcıya ticari, lojistik, teknik talepler, komisyon ve indirim gibi nedenlerle de gönderilir. credit note belgeleri VUK açısından fatura olarak değerlendirilmediği için bu belgeler ihracat e-fatura veya earşiv fatura olarak değil kağıt ortamında düzenlenip gönderilebilir iyi günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.