Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.06.2020 11:55 (Üye) Soru : Merhaba, Bir vefat oldu yurtdışından emekliliği varmış Türkiye'den emekli değil.ancak Türkiye'de 646 gün sgk ödemesi var. bu günü eşinin üstüne geçirip aradaki gün farkını ödeyerek eşini emekli etmek istiyorlar. Eşinin doğum tarihi 05.08.1949. bu işlem mümkün müdür kaç gün borçlanma yapacaklar, borçlanma maliyeti ne olur. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi Çalışmalar,

Cevap : Emekli olmadan veya çalışırken hayatını kaybeden sigortalıdan dolayı yakınlarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için, Emekli Sandığı (4/c) ve BAĞ-KUR (4/b) statüsünde en az 1800 gün prim ödenmesi şartı aranıyor. SSK (4/a) statüsündekiler için ise en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün prim ödemiş olmak gerekiyor. BAĞ-KUR’lu hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen sigortalının genel sağlık sigortası primi dahil, kendi sigortalılığından dolayı prim ve prime ilişkin hiçbir borcunun bulunmaması veya borcun ödenmesi zorunludur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.