Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.06.2020 10:26 (Üye) Soru : iyi günler, 29 şubat tarihinde işyerini kapatan gerçek kişi mükellefimiz için mücbir sebep statüsüne tabi olduğu için 1-3/2020 muhtasar beyannamesinin verilme süresini 27 temmuz diye biliyorduk. Fakat bugün itibariyle işlem yaptığımız zaman 1200 tl usulsüzlük cezası çıkıyor beyanname süresinde verilmediği için. Bir de beyanname boş olduğu için pişmanlıkla verilemiyor. Bu konuda yapılan ceza uygulaması doğrumudur. yada kesilen cezaya mücbir sebep olduğu için itiraz edebilirmiyiz. Bildiğimiz kadarıyla bütün gerçek kişiler mücbir sebep kapsamındaydı. Bu konuda bilgi alabilirmiyiz. İyi çalışmalar.

Cevap : VD nin yaptığı doğrudur. Mücbir sebep 22/03/2020 başladı. Muhtasar beyanname neden boş olsun Ocak ve Şubat ayı SMMM makbuzu olması gerekir SMMM mutlaka makbuz kesmesi gerekir. Müşteri ile aracılık ve sorumluluk sözleşmesi olmadan beyanname verilemez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.