Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.07.2020 15:59 (Üye) Soru : Merhaba; 01/07/2020 tarihi itibariyle e-irsaliye zorunlu olan başlıklar altında : 3- 4/6/1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanunu kapsamında düzenlenen işletme ruhsatı/sertifikası sahipleri ve işletme ruhsatı/sertifikası sahipleri ile yaptıkları sözleşmeye istinaden maden üretim faaliyetinde bulunan gerçek ve tüzel kişi mükellefler. bu madde itibariyle maden işletme ruhsat sahipleri geçmelidir denmektedir. Ancak maden işletme ruhsatı olan gayrifaal şirket maden ocağını işletmediği gibi 3 yıl önce kapasite raporu 6 ay önce sanayi sicil belgesi ve maden ocağı elektriği iptal edilmiştir. Bu durumlarla beraber maden sahası ile ilgili hiçbir işlem olmayacağı için e-irsaliyeye geçmek zorunda mıdır ? Şirketin merkezi istanbulda faal olan mermer fabrikası olup şubesi başka bir ilde faal olmayan maden sahasıdır. Ancak maden sahası kullanılmamaktadır.

Cevap : Merhaba; işletme ruhsatınız halen bulunuyorsa, kullanmasanız dahi e-irsaliye uygulamasına mükellefiniz geçmelidir. iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.