Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.07.2020 10:55 (Üye) Soru : Merhaba üstadım, Mükellefim 2020/Mayıs ayında GİB e-arşiv portalından 23.000 TL ( Yirmiüçbin) yerine yanlışlıkla 23.000.000 TL (Yirmiüçmilyon) olarak fatura kesmiş. Karşı firma bu faturayı yanlışlık nedeniyle kayıtlarına işlemedi, Daha sonra Haziran ayına 23 Bin TL olarak doğru faturayı kesti ve açıklama kısmına, ( ........ no.lu fatura tutarı yanlış kesildiğinden iptal edilip yerine bu fatura düzenlenmiştir) ibaresini yazdı. Bu yapılan işlem doğru mudur? Faturanın iptal edildiğini mükellefin bağlı olduğu Vergi Dairesine bir dilekçe ile bildirmemiz gerekir mi? Teşekkürler ve iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Merhaba; 5bin ve 30bin TL üzeri kesilen faturalar için kullanılan ekrandan kesildi sanırım faturanız. GİB Portal üzerinden kesilen bu fatura için yapılan işlem doğru. Yeni kesilen faturanın açıklamasına, iptal edilen faturaya ilişkin bilgi yazılarak her iki tarafın kayıtlara almaması gerekir iyi günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.