Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.07.2020 16:03 (Üye) Soru : iyi günler sayın uzmanlar kolay gelsin. özel entegratörden e-irslaiye başvuruları yaptık. başlangıç tarihleri 01.07.2020. temmuz sonuna kadar e-irsaliye ve kağıt irsaliye kullanabilirler mi, sistemde sorun olma veya yetişmeme ihtimaline karşılık iki yöntem aynı aynda veya ay sonuna kadar kağıt irsaliye gibi.teşekkür ederim.

Cevap : Merhaba; ilgili mevzuata göre; Bu Tebliğe konu e-Belge uygulamalarına dâhil olan mükellefler, uygulamaya dâhil oldukları tarihin içinde bulunduğu ayın (e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamaları için 7 nci günün) sonuna kadar, söz konusu belgeleri kâğıt ortamda da düzenleyebilirler. Ancak aynı işlem için e-Belge veya kâğıt ortamdaki belgelerinden sadece birinin düzenlenmesi gerekmektedir. e-Belge uygulamalarına dahil olunan tarihin ait olduğu ayın sonundan (e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamaları için 7 nci günden) itibaren, belgelerin e-Belge olarak düzenlenmesi zorunlu olup, kağıt ortamda belge düzenlenmesi halinde Kanunda yazılı cezalar tatbik edilir. iyi günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.