Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.07.2020 10:51 (Üye) Soru : Merhaba, Bir üniversitede Öğretim Görevlisi olarak çalıştığım süre YMM sınavına girebilmek için geçerli sayılabilir mi. Yani örneğin 10 yıl Öğretim GÖREVLİSİ olarak üniversitede ders verdikten sonra YMM sınavına girebilir miyim? Bir diğer sorum ise, Öğretim GÖREVLİSİ iken müşavirlik ofisi açabilir miyim. teşekkürler.

Cevap : YMM olma şartları 3568 sayılı yasanın 9. maddesinde sayılmıştır.Madde hükmüne göre SMMM olan öğretim üyesi; 10 yıl "hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında öğretim üyeliği veya görevliliği yapmış olanların bu hizmetlerinde geçen süreleri serbest muhasebeci malî müşavirlikte geçmiş süre olarak kabul edilir." hizmet yapması gerekir. Kadrolu Öğretim üyesi (Bir işverene bağlı olarak çalışan) Aynı zamanda büro faaliyetinde bulunamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.