Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.07.2020 10:47 (Üye) Soru : Merhabalar , 01.07.2020 itibariyle şirketimizde E İRSALİYE kullanmaktayız. Fakat bir şantiyemiz de işi gereği MADEN E SEVK FİŞİ (kare kodlu) kullanılmaktayız , bu fiş ile faturalandırma yapıyorduk. Bu fiş üzerinde "Maden kanunun 12.maddesi gereği bastırılmış olup , VUK açısından sevk irsaliyesi niteliğindedir" yazmakta. Bu MADEN E SEVK FİŞİNİ kullandığım şantiyede ayrıca E İRSALİYE de kullanmak zorunda mıyım? Saygılarımla.

Cevap : Merhaba; klavuzlarda Maden işletmelerinin düzenlediği sevk belgesi için geçen ifade aşağıda mevcuttur "Maden Kanununa göre maden sevkine ilişkin düzenlenen belgeler (sevk fişleri) ile uluslararası taşımacılıkta kullanılan hamule senedi, konşimento gibi belgeler ve gümrük giriş, çıkışlarında nakil vasıtalarında malların mevcudu tespit edilip mühürlendikten sonra Gümrük İdarelerince verilen resmi belgeler sevk irsaliyesi olarak kabul edileceğinden bu durumlar için e-İrsaliye aranmayacaktır. " iyi günler dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.