Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.07.2020 15:01 (Üye) Soru : Veraset İntikal İçin , Gayrimenkul Ev,Arsa,İşyeri İçin Belediyeden Rayiç yazısı, Bankalardan Nakit Yazısı aldım, Taşıt için Ruhsatın fotokopisini koydum Araç bedeli ne yazmam gerekir. 2015 Bir Araçsa Kasko Listesindene Marka ve Modeline bakarak Yazan Bedeli yazsam olurmu. Diğer Sorum , Ölen Kişi Ayrıca Şirket Ortağı bir ortak Sermayesi 50.000 TL %16 Hissesi Var. 8.000 TL Vefat edenin bu rakkamımı gerekir. Yoksa Öz Kaynaklar(Özsermaye 31/12/2019- 45.320,00) bu tutarın %16 Yazmakmı doğru olur. Konu Hakkında bilginiz varmı. İyi Çalışmalar.

Cevap : Araç bedeli için Kasko değeri yazılır.Vefat eden kişi A.Ş.ortağı ise şirketteki kayıtlı (nominal) hissesi beyan edilir.Limited şirket ortağı ise vefat tarihi itibari ile çıkartılacak bilançodaki Öz sermaye hesaplanır.Hisseye düşen öz sermaye beyan edilir.Gelir tablosu ve Bilanço VİV beyannamesine eklenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.