Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.07.2020 10:01 (Üye) Soru : Merhaba, bir sorum olacaktı. Limited şirketinin hisselerinin yüzde 51 ini başka bir limited şirkete devir işlemi yapılacak. Islemi daha önce yapmadığımdan dolayı yanlış bi işlem yapmak iadına izlenmesi gereken yol hakkında bilgi alabilirmiyim. 1-Noter hisse devri sözleşmesi 2-Hisse devriyle ilgili genel kurul kararı noter tasdikli( devir sozlesmesiyle ayni tarihte olup olmamasinin onemi varmı?)( hisse devralacak şirkette tüzel kişiliğin isminin yaninda yetkili kisinin ismi olması gerekli sanırım onun yetkiyi beyan eden bir belgeye ihtiyac varmı?) 3-Hisseyi alacak olan limited sirketin kendi icinde almasi gereken bi karar yada yapmasi gereken bi islem varmi acaba. Varsa Noterde yapılan hisse devri sözleşmesinden öncemi yapılı ve noter tasdiki gereklimi?

Cevap : Limitet şirketlerde hisse devri noter huzurunda yapılır, pay defterine işlenir ve sonrasında bu devir genel kurulda kabul edilir, devir sözleşmesi ve karar tarihi aynı gün alınabilir,bu genel kurul kararının tescili zorunludur, karar örnekleri ve işlemlerde gerekli evrak ilgili sicil müdürlüğünün web sayfasında yer almaktadır, Tüzel kişi müdür seçilmesi halinde bir gerçek kişi temsilcisi de belirlenmiş olmalı ve genel kurulda yazılmalı, ayrıca müdür olacak tüzel kişininde gerçek kişiyi belirlediği organ kararının olması gerekir. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.