Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.07.2020 09:45 (Üye) Soru : Merhaba, tek ortaklı anonim şirketinde yüzde 51 oranında hisse başka bir anonim şirkete devredilecektir. Yapılması gereken işlemler ve izlenmesi gereken yol hakkında bilgi alabilrmiyim?1-Noterde hisse devri sözleşmesi yapılması gereklimidi? 2- Tek ortaktan biri gerçek diğeri tüzel kişi iki ortağa çevrilecektir bununla ilgili alınması gereken karar yönetim kurulu kararımıdır yoksa genel kurulda yapılması gereklimidir? 3-Yönetim kurulu değişmezse nasıl bir yol izlenmeli4-Yönetim kurulu değişirse nasıl bir yol izlenmeli?

Cevap : A.Ş. lerde hisse devirleri tescile tabi olmasalar da tek paya düşme veya tek paydan çıkış tescile tabi olup, bunun için YK kararının tescili gerekir, yönetim kurulu seçimi genel kurulca yapılması gerekmektedir,konular hakkında gerek ticaret sicili yönetmeliğinde gerek ise ilgili sicil müdürlüğünün web sayfalarında bilgilerin bulunduğunu da hatırlatarak iyi çalışmalar,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.