Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.07.2020 15:32 (Üye) Soru : Üstat Merhaba, Rüzgar santralinden elektrik üreten bir şirketiz. Yatırım teşvik belgemiz var. Genel destek (KDV istisnası ve Gümrük muafiyeti) unsurlarından yararlanıyoruz. Nakdi sermaye artışı yaptık. Yatırım teşvik belgesinde yer alan sabit yatırım tutarı ile sınırlı olmak üzere 25 puan ilave edilmek suretiyle nakdi sermaye faiz indirim müessesinden yararlanabilir miyiz? Kanunda yer alan "üretim ve sanayi tesisleri " ifadesinden US-97 koda tabi yatırım mı yapılacağını anlamalıyız?

Cevap : Nakdi olarak artırılan sermayenin, yatırım teşvik belgeli üretim ve sanayi tesisleri ile bu tesislere ait makine ve teçhizat yatırımlarında ve/veya bu tesislerin inşasına tahsis edilen arsa ve arazi yatırımlarında kullanılması durumunda, yatırım teşvik belgesinde yer alan sabit yatırım tutarı ile sınırlı olmak üzere 25 puan ilave edilmek suretiyle söz konusu indirim uygulanacaktır. US-97 kod konusunda bilgi sahibi değiliz.GİB den özelge almanızı öneririz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.