Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.07.2020 17:07 (Üye) Soru : Merhabalar; Sorumuz diş hekimi olan mükellefin serbest meslek makbuzu keserken stopajsız keseceği durumlar hangileridir? Vergi mükellefi ise değil ise sadece kdv li kesilir diye bikiyoruz.bu durumda keserken sormak mı gerekiyor hep vergi mükellefimisiniz diye.ayrıca vergi mükellefi bile olsa vergi mükellefi kendi şahsi gider diye yaptığı bu serbest meslek makbuzunu gider edecekmi ki?muhtasarda beyan etsin...teşekkürler

Cevap : Diş hekimleri ve Doktorlar Hastane ve polikliniklere makbuz kesmeleri halinde GV stopajı yaparlar Bunların dışında hasta VERGİ mükellefi de olsa GV stopajı YAPILMAZ. Düzenlenecek makbuzda % 8 KDV hesaplanır.Makbuzu alan kişi GV mükellefi ise Yıllık beyannamesinde GVK 89/2. maddesindeki koşul ve orana göre indirim yapabilir.Makbuz defter gider olarak yazılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.