Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.07.2020 11:34 (Üye) Soru : SN. DANIŞMA BİRİMİ, MÜKELLEFİMİZİN HAZİRAN AYINDA YURT DIŞINA İHRAÇ ETMEK ÜZERE, FASON DİKİM OLARAK DIŞARIYA YAPTIRMIŞ OLDUĞU MEDİKAL ÖNLÜKLERİ KARŞI TARAF %8 ORAN VE 5/10 TEVKİFATLI OLARAK DÜZENLEMESİ GEREKİRKEN, TEVKİFAT YAPMADAN %8 KDV İLE E-ARŞİV FATURA OLARAK DÜZENLEMİŞTİR. VE MEDİKAL ÜRÜNLERDE TEVKİFAT OLMADIĞINI İDDİA ETMEKTEDİRLER. OYSA BİZ YAPTIĞIMIZ ARAŞTIRMADA BÖYLE BİR ŞEYE RASTLAMADIK. MEDİKAL ÖNLÜK DİKİMİNDE TEVKİFAT OLUP OLMADIĞI KONUSUNDA GÖRÜŞÜNÜZÜ RİCA EDİYORUM. ANCAK DAHA DA ÖNEMLİSİ HAZİRAN AYINDA TEVKİFATSIZ OLARAK KESİLEN E-ARŞİV FATURAYI DÜZELTME YOLU NEDİR?

Cevap : TEKSTİL FASON İŞİNDE MEDİKAL VEYA BAŞKA SEKTÖREL AYRIM OLMAZ.KDV TEVKİFATI YAPILMASI GEREKİR.ANCAK FASON İŞ YAPTIRAN FİRMA MÜCBİR SEBEP DEN YARARLANIYOR İSE 30/06/2020 TARİHİNE KADAR KDV TEVKİFATI YAPILAMAYACAKDIR. E ARŞİV FATURANIN DÜZELTMESİ OLMAZ.DÜZENLENEN FATURA TARAFLARCA KAYITDA ALINMAZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.