Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.07.2020 09:57 (Üye) Soru : 193 sayılı GVK'nun 31. maddesi ile getirilen Engellilik indiriminden yararlanmak istiyorum. İnternette yeterli bilgi bulamadım. Oğlumun (4 yaşında) özel gereksinim raporu (%90 üstü kabul ediliyor)var. Ben Serbest Meslek erbabıyım eşim ssk lı çalışan. Birimiz mi faydalanıyoruz ? İndirim ne şekilde ve ne kadar oluyor ? GV matrahımız asgari değil aylık 5000 tl nin üzeridir. Ne şekil ne kadar faydalanırız.

Cevap : Çocuk için alınacak rapor ile eşlerden birisi engelli indiriminden yararlanabilir.indirim engelli derecesine göre aylık olarak yararlanılır.SM erbabı olan 12 aylık tutarını yıllık GV beyannamesinde beyan edilen vergi matrahından indirir.ücretli olan eş için aylık GV matrahından indirilir. I. Derece Engelliler (Çalışma gücünün asgari % 80’ini kaybetmiş olanlar) 1400 .-TL II. Derece Engelliler (Çalışma gücünün asgari % 60’ını kaybetmiş olanlar) 790.-TL III. Derece Engelliler (Çalışma gücünün asgari % 40’ını kaybetmiş olanlar) 350.- TL
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.