Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.07.2020 09:56 (Üye) Soru : Sayın yetkili 30.06.2020 tarihinde Mali müşavirliğini yaptığım bir firma Gİb portalından e fatura kullanan bir firmaya fatura kesti.(5.000 tl ve üzeri olduğu için.normalde müşterim e fatura kullanıcısı değil.)Fakat karşıdaki firma 2019 senesi kasım ayında nevi değiştirmiş ve LTD ŞTİ'den A.Ş'ye dönmüş.(dolayısıyla vergi kimlik no değişmiş) Bilgilendirme yapılmadığından eski ünvanlı firmaya fatura kesilmiş.GİB portalında eski vergi kimlik no girildiğinde fatura kesilmesine nasıl izin veriliyor?Biz bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz?(Fatura 30.06.2020 tarihli.Bu arada temmuza da faturalar kesildi.) Yardımlarınızı rica ederim...

Cevap : Merhaba; Ünvan değişikliği yapılan bir firmaya kesilen fatura için sistem hata vermesi gerekliydi. Durumu Gelir İdaresi Başkanlığı ile görüşmelisiniz. 5 bin üzeri olup portal üzerinden düzenlenen faturayı her iki taraf da kayıtlara almayıp yeni bir fatura düzenlenmelidir. Fatura açıklamasına mutlaka sehven düzenlenen faturanın numarası yazılmalıdır ve müteselsilliğe dikkat edilmelidir iyi çalışmalar dilerim.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.