Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.07.2020 09:53 (Üye) Soru : Sayın danışman, Gerçek kişi birisinin üzerine dükkan tapulu bir gayrimenkul var. Bu dükkan boş. Kişi 01.07.2020 de vergi mükellefi oldu. Acak dükkanı işletme aktifine almadık. Dükkanı şahsi olarak şimdi kiraya verecek ve kiralayan stopaj ödeyecek. Mükellef de yıllık beyanına bu geliri GMSİ olarak ekleyip stopajı düşecek geçici vergi de ise bir bu kira geliri ile ilgili bir işlem yapılmayacak. Bu uygulama VUK ve gelir vergisi kanunu yönünden uygun mudur..Bu uygulama da hata varmıdır.? Kişi dükkanı vergi mükllefi de olsa şahsi olarak kiraya verebilirmi stopajlı ..Yoksa işletme aktifine alıp fatura kesme zorunluluğu varmıdır?

Cevap : İşletmeye kayıtlı olmayan Dükkandan elde edilen Gelir GMSİ dır.Kiracı brüt kiradan % 20 GV stopajı yapacak net kira bedelini Bankaya yatıracak. GMSİ dan geçici vergi hesaplanmaz.Aktife kayıtlı olmayan iş yeri kira geliri için Fatura düzenlenmez.KDV hesaplanmaz.Elde edilen kira geliri GVK 86. maddedeki koşullara ve rakamsal tutarlara göre Yıllık GV beyannamesi verilir veya verilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.