Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.07.2020 12:10 (Üye) Soru : Merhaba, 2 a.ş.kolaylaştırılmış birleşme yapılacak olup Devraalan a.ş. devroluncak şirketin %100 hissedarı konumunda olup.İlgili kolaylaştırılmış birleşme işlemini yapmak için SMMM raporunu doldururukken iki şirketin öz varlıkları hesaplanmış ve (+) olarak gözükmekte fakat her iki şirketinde geçmiş yıl zararları mevcut olup ilgili Smmm raporunda sermaye kaybı hesaplamasında (-) sermaye gözükmektedir. Bu durumda yazılacak rapor ile İTO ilgili tescil işlemini yaparmı? sermaye+yedek akçeler/2:Çıkan tutar Geçmiş Yıl Zararlarının altında gözüküyor. Raporda Bilanço Zararı yazılacak yere Dönem Zararı mı Yoksa Tüm Geçmiş yıl Zararları toplamı mı yazılacaktır. İlginiz için teşekkürler.

Cevap : şirketlerin birleşmesi sonrasında devir alan şirketin özvarlığı içinde tescilli sermayesinin yarısının korunuyor olması gerekir, aksi halde birleşme geçerli olmayacağı gibi sicilde tescili yapmayacaktır. mali kayıtlara ilişkin sorularınızın ilgili alandan sorulması gerekmektedir. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.