Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.07.2020 11:02 (Üye) Soru : Merhaba, Binek araç gider kısıtlamaları ile ilgili 3 tane sorum olacak; 1-) Araç kiralamalarında kira bedeline ilave olarak ek kullanıcı talebi olursa fiyatta artış oluyor. Bu artışı kira bedeli gibi değerlendirip 5.500 TL sınırını mı dikkate alacağız. yoksa 70-30 gider kısıtlamasınamı tabi tutacağız? 2-) Araç kiralamalarında kiralarken kasko mini hasar paketini alırsak yine günlük olarak fiyata yansıtılıyor.Bu artışı kira bedeli gibi değerlendirip 5.500 TL sınırını mı dikkate alacağız. yoksa 70-30 gider kısıtlamasınamı tabi tutacağız? 3-) Araç kiralamarında km aşım ücreti ödediğimiz durumlar oluşabiliyor. Bu ücret için daha sonra km aşım bedeli olarak fatura düzenleniyor. Tabi bu fatura tutarı uzun dönem kiralamalarında (6 ay-1 yıl yada 1 ay) kiralanan dönem için düzenlenen bir fatura. burada bu fatura için 5.500 TL sınırına göre mi hareket etmeliyiz yoksa 70-30 gider kısıtlaması mı uygulamalıyız?(6 aylık kiralam dönemini kapsayan bir dönem için tek faturada km aşım bedeli gelirse nasıl kayıt yapmalıyız?) Teşekkür ediyorum.

Cevap : Kiralanan binek otomobillerinin her birine ilişkin kira giderlerinin ticari ve mesleki kazancın tespitinde dikkate alınabilecek tutarı aylık 5.500 lirayla sınırlandırılmış, (5.500 lirayı geçen tutarın tamamı kanunen kabul edilmeyen gider) Konu ile ilgili olarak yayımlanan 311 sayılı GVK genel tebliğindeki örnekleri inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.