Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.07.2020 12:18 (Üye) Soru : merhaba,devlet malzeme ofisine ihracat karşılığı yapılan hibe maskenin bedelsiz faturası hususunda olan cevapları inceledim ancak bir kac hususta da yardımlarınızı rica ediyorum; 1-bs yi emsal bedel*adet şeklinde mi beyan edeceğiz? 2-kendi imal ettiğimiz maskenin maliyet kaydını normal şekilde mi muhasebe kayıtlarına mı alacağız?(150-151-152-620 şeklinde) 3-emsal bedel şeklinde tespit edilen ama faturaya yazılamamış tutarı 950-951 de takip edip geçici vergi beyannamesinde kurum kazancı olması durumunda kazancın %5 ini beyannameye mi ekleyeceğiz?yani nazım hesaplarda ve beyannamede mi sadece görünecek bu tutar? teşekürler..

Cevap : 1-Bedelsiz fatura olmaz.Bedeli tahsil edilmeyen fatura olur.Bedeli tahsil edilmeyen faturadaki tutar bs formuna yazılır. 2-Kayıt doğru. 3-Bağışlanan maske için emsal bedelden fatura düzenlenir.KDV tahsil edilmez. KKEG yazılır.Daha sonra % 5 hesaplaması ile varsa Matrah dan indirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.