Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.07.2020 10:28 (Üye) Soru : Merhaba. Antika işiyle uğraşan mükellefimiz bulunmaktadır. 1-Almış olduğumuz gümüş ürünlerin (takı, kül tablası, obje vs) üzerinde işlem yapmadan sattığımızda düzenleyeceğimiz faturada kdv oranı ne olmalıdır. 2- Vergi mükellefi olmayan kişilerden %0 kdv li olarak gider pusulası ile almış olduğumuz gümüş ürünlerin çıkışı %0 ile mi yoksa %18 olarak mı kdv hesaplayıp çıkışı olmalıdır? 3- Üretim yapmayıp satmak için almış olduğumuz hazır gümüş ürünleri satarken yinede külçe gümüş bedeli hesaplanmalı mıdır yoksa külçe gümüş bedelini üretim yapan (gümüşü işleyen) yerler hesaplamak zorunda mıdır?

Cevap : 1-Saf gümüş dışından işçilik için KDV oranı %18 dir, 2--3-Vergi mükellefi olmayanlardan alınan gümüş ürünlerinin satışında da Saf gümüş dışından işçilik için KDV oranı %18 dir,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.