Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.07.2020 21:14 (Üye) Soru : iSTİFA EDEN İŞÇİYE KIDEM VE İHBAR TAZMİNATININ VERİLMESİ DURUMUNDA SGK PRİMİ VE GELİR VERGİSİ KESİNTİSİNE TABİ TUTULMASI GEREKİR. SGK ÜCRET BEYANINDA ÖDENE BU TUTARLAR İKRAMİYE OLARAK MI GÖSTERMELİYİZ?

Cevap : İstifa halinde işveren kanuni zorunluğu bulunmayan tazminat ödemeslerine atıfet kabilinden yapabilir.Fakat kanunen doğmamış olan kıdem tazminatı adı altında ödeme yapılamaz. İstifa eden işçiye işveren tarafından şimdiye kadar çalışmalarının memnuniyeti uyarınca verilmek istenen ödemeyi ücret olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. istifa eden işçiye yapılacak ödemenin, kıdem tazminatı olarak sadece damga vergisi kesilmesi suretiyle yapılması mümkün olmayıp, ücret olarak değerlendirilip gelir vergisi, damga vergisi ve SGK primlerinin de kesilerek hesaplanıp ödenmesi zorunludur
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.