Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.07.2020 14:46 (Üye) Soru : üstadım kolay gelsin mükellefim 2019 temmuzunda ltd şti olarak yem ticareti buğday arpa yulaf çeltik ayçekirdeği kabuğu toptan ticareti yapıyor. e irsaliye mükellefimidir.ve kağıt ortamında temmuz ayı sonuna kadar irsaliye düzenliyebilirmi,ayrıca e irsaliye düzenliyebilmesi için ne gerekiyor. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Merhaba; ilgili mevzuat kapsamında kağıt irsaliye düzenlenebilmesi için; e-Belge uygulamalarına dâhil olan mükellefler, uygulamaya dâhil oldukları tarihin içinde bulunduğu ayın (e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamaları için 7 nci günün) sonuna kadar, söz konusu belgeleri kâğıt ortamda da düzenleyebilirler. Ancak aynı işlem için e-Belge veya kâğıt ortamdaki belgelerinden sadece birinin düzenlenmesi gerekmektedir. e-Belge uygulamalarına dahil olunan tarihin ait olduğu ayın sonundan (e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamaları için 7 nci günden) itibaren, belgelerin e-Belge olarak düzenlenmesi zorunlu olup, kağıt ortamda belge düzenlenmesi halinde Kanunda yazılı cezalar tatbik edilir. iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.