Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.07.2020 20:08 (Üye) Soru : Merhaba 45/45 Kısa çalışma ödeneğinde yan ödeme olan sosyal yardım ve eğitim öğretim tazminatı (Eğitime hazırlık ödeneği değil) ödemelerini bordroya koyarak ödememiz gerekir mi? günleri 0 görüneceği için bu ödemeleri koymalı mıyız yoksa 0 gün 0 rakam mı olmalı yan ödeme olduğu için 0 gün olsa da bordroda göstermemizde bir sakınaca var mı? Bu ödemeler sgk bildirgelerinde de ikramiye kolonunda görünüyor çünkü

Cevap : Bu ödemeleri ikramiye bölümünde bildirimde bulunmanız halinde prim ödemesinin olması halinde kçö nüzün kesilmesi söz konusu olacaktır. İşçilere Kısa Çalışma Ödeneği aldığı dönemde ilgili İŞKUR tarafından sağlanan 12 aylık ücret ortalamasının brüt tutarının %60’nın dışında ödenmeyen farkın ya da ikramiyenin “AVANS” adı altında işçilere banka kanalıyla ödenmesi, banka kanalıyla yapılan bu avans ödemelerine örneğin “2020 .........ayın Avansı” şeklinde not düşülmesi, daha sonraki düzenlenecek 2020 ............... ayı ücret bordrolarına ve SGK hizmet listesine “İKRAMİYE-PRİM vs.” adı altında yansıtarak kayıt altına alınması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.