Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.07.2020 20:46 (Üye) Soru : Merhabalar limited şirketi olarak faaliyette bulunduğumuz şirket merkez adresimiz ve imalathane olarak kullandığımız 2005 yılından itibaren aktifimize kayıtlı binamızın satışı söz konusu. aktifimize kayıt bedeli 1.600.000,00 tl satış bedeli ortalama 4.200.000 tl dir. Bu durumda kurumlar vergisi + kdv + değer artış kazanç vs karşı durumumuz hakkında bilgilerinizi rica ediyoruz. Teşekkürler

Cevap : Alış ve satış arasındaki fark gelir hesabında yer alır .(649 Hesap) Düzenlenecek faturada satış bedeli üzerinden % 18 KDV hesaplanır.Ancak KVK 5. maddesindeki şartlar varsa elde edilen karın % 50 si KV den istisna edilir ve KDVK 17. maddesindeki şartlar varsa KDV istisnası uygulanır.KDV hesaplanmaz. Değer artış vergisi diye bir vergileme KV mükellefleri için söz konusu olmaz.Değer artış vergisi Vergi mükellefi olmayan gerçek kişilerin G.menkul satışları için hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.